şedinţe...şi programe culturale de mai...

- superb concertul de ieri al celor 4 nemţi - violoncel, saxofon, acordeon şi harpă în grădinile de la Arcuş, totul acompaniat de cântecele păsărilor... o experienţă greu de uitat...
- utilă şi şedinţa săptămânală de la PNL Sfântu Gheorghe de la ora 17...sper să concretizăm cât mai multe dintre propuneri...cea mai inovatoare fiind "cafeneaua liberală"...veţi afla în curând amănunte...
- mai bine de 1 oră a durat întâlnirea de debate cu echipa de "boboci" în perspectiva turneului de la Timişoara, dar sper că vor avea un caz bine construit acolo...
- ne pregătim pentru plecarea de mâine cu SEPSI BC de la Arad unde ne aşteaptă meciul 2 al semifinalei campionatului naţional de baschet...
- şi astăzi şedinţă furtunoasă cu toţi preşedinţii de comisii despre demisia directorului de la Urban Locato

la final vă propun programul cultural în luna mai în comunitatea noastră, recomandându-vă în special premiera de la sfârşitul lunii de la "Andrei Mureşanu" şi "D'ale carnavalului" de la Tamasi Aron, cu supratitrare în limba română pe 29 mai! 

                                                                   
MAI


TEATRUL ANDREI MUREŞANU

5.Mai.miercuri          orele 19.     Lucia patinează de Laura Sintija Cerniauskaite Regia:Radu Afrim Sala Mare
6.Mai.joi                   orele 11.     Iepuraşul încrezut de Serghei Mihalkov Regia.Dan Topa-Sala Studio
11.Mai marţi             orele 11.     Fata babei şi fata moşneagului de Ion Creangă  Regia:Mirele Bucur Sala Studio
12.Mai miercuri        orele 11.     Fata babei şi fata moşneagului de Ion Creangă  Regia:Mirele Bucur Sala Studio
13.Mai.joi                 orele 19      Manej adaptare după textul Dresoare de fantome” de Ion Băieşu Regia:Mirele Bucur - Foaier
19.Mai.miercuri        orele 19      Poveşti de familie  de Bljana Srbljanovic Regia:Cristian Ban  – Sala Mare
29.Mai.sămbătă         orele 19.    Auto de Ernesto Caballero Regia:Horaţiu Mihaiu  Avanpremieră - Sala Studio
30.Mai.duminică       orele 19.    Auto de Ernesto Caballero Regia:Horaţiu Mihaiu  Premieră - Sala Studio


TEATRUL TAMÁSI ÁRON

 6.Mai vineri           orele 19.      Presser-Sztevanovity-Horváth:Podul Regia:Deme Róbert Spectacolul Teatrului Orăşenesc din Tg.Secuiesc – Sala Mare
11.Mai.marţi          orele 18.     M.Gorki:Copiii soarelui Regia:Zakariás Zalán - Sala Mare
12.Mai.miercuri     orele 18.     M.Gorki:Copiii soarelui Regia:Zakariás Zalán - Sala Mare
13.Mai joi               orele 19.    J.D. Salinger:De veghe în lanul de secară Spectacolul lui Kolcsár József – Sala Kamara
 14.Mai vineri        orele 19.     M.Gorki:Copiii soarelui Regia:Zakariás Zalán - Sala Mare
15.Mai sămbătă      orele 19.     M.Gorki:Copiii soarelui Regia:Zakariás Zalán - Sala Mare
20.Mai.joi               orele19.     Nunta lui Figaro,sau 1 zi nebună Regia: Zakariás Zalán- Sala Mare
21.Apr. vineri         orele19.     Concert Simfonic prezentat de formaţiile Georgius şi Csiki –Sala Mare
29.Mai sămbătă      orele19.     I.L.Caragiale:D-ale carnavalului Regia.Alexandru Dabija–Sala Mare
30.Mai duminică    orele19.     I.L.Caragiale:D-ale carnavalului Regia.Alexandru Dabija–Sala Mare

ANSAMBLUL DE DANSURI HÁROMSZÉK

10-14.Mai.luni-vineri                  Oră specială de istorie cu Novák Ferenc –spectacole organizate ptr.elevi - Sala Studio Lajtha László
12.Mai miercuri         orele 19.    Oră specială de istorie cu Novák Ferenc  Sala Studio Lajtha László
21.Mai.vineri             orele 19      Din post în post Regizor-coreograf.Furic RitaSala Studio Lajtha László

                                     
STUDIO M
20.Mai.joi             orele 19     Doc(Foame) spectacol de teatru fizic-variantă înoită -Premieră - Regia Uray Péter - Sala Studio Lajtha László
27.Mai.joi             orele 19     Doc(Foame) spectacol de teatru fizic-variantă înoită  Regia Uray Péter – Sala Studio Lajtha László
30.Mai.duminică  orele 19     Molnár Ferenc.Liliom Regia:Rusznyák Gábor PremierăSala Studio Lajtha László
31.Mai.luni           orele 19     Molnár Ferenc.Liliom Regia:Rusznyák Gábor PremierăSala Studio Lajtha László



CENTRUL DE CULTURĂ ARCUŞ

07 mai 2010, ora 18:00- În cadrul programului „Seri albastre la Castel
Integrala sonatelor pentru vioară şi pian a lui Beethoven-Alina Nauncef (vioară) şi Liliana Iacobescu (corepetitor)
08 mai 2010,ora 18:00 -În cadrul concertelor omagiale „George Enescu”oferite melomanilor din judeţul Covasna, eveniment de excepţie susţinut de personalităţi de vârf a artei interpretative româneşti. Partener Radio România Muzical, coordonator Ecaterina Stan
Recital în Memoriam George Enescu-Frederic Chopin
Interpreţi:Viorica Boerescu – pianistă, Iulia Ghindă – violonistă, Sânziana Mircea – pianistă
Recital prezentat de Ecaterina Stan, critic muzical, realizator de emisiuni la Societatea Română de Radiodifuziune
14-15-16 mai 2010, ora 17:00- Gala Tinerilor Laureaţi
Triptic de concerte organizate anual cu participarea tinerilor laureaţi ai festivalurilor şi concursurilor naţionale şi internaţionale de interpretare a muzicii camerale organizat în colaborare cu Uniunea Naţională a Muzicologilor „Mihail Jora” şi cu Societatea Naţională de Radiodifuziune.
Coordonator Ecaterina Stan
20 mai 2010, ora 18:00- În cadrul  concertelor susţinute de interpreţi renumiţi
Recital de pian şi clarinet
Iulian Rusu-clarinet; Alison Turriff (Anglia)-clarinet; Cristina Buga-pian   

Comentarii